Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wybór wiertarki - dodatkowe funkcje i typy produktów

5 września 2021

Dzisiejsze sklepy są przesycone bogactwem produktów, a kiedy klient staje przed wyborem wiertarki, często jest zdumiony.

Wiertarka jest maszyną, która umożliwia wykonywanie otworów w produktach z dowolnego materiału i jest przeznaczona do obróbki otworów w pełnym materiale, rozwiercania, pogłębiania i rozwiercania istniejących otworów w obrabianych przedmiotach oraz gwintowania wewnętrznego.

Częstą przyczyną niewłaściwego doboru sprzętu jest ogromna ilość różnych modeli dostępnych na rynku. Zdarza się, że po zakupie wiertarki okazuje się, że posiada ona zaawansowane funkcje, które nie są potrzebne do jej pracy. Na przykład wiercenie pod kątem 45°. Cena za te zaawansowane funkcje jest już wbudowana w cenę produktu.

Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, należy ustalić priorytety przy wyborze wiertarki.

Odpowiedzi na pytanie "Jak wybrać wiertarkę?

  • swoje miejsce pracy;
  • Materiał, z którym chcesz pracować;
  • średnica, głębokość otworu;
  • Wymiary obrabianych przedmiotów;
  • Jak często planujesz używać urządzenia;
  • dodatkowe funkcje;
  • Obrabiarki i akcesoria.

Treść artykułu:

  • 1 Twoje miejsce pracy
  • 2 Materiał wyrobu
  • 3 Średnica, głębokość otworu
  • 4 Wymiary obrabianych przedmiotów
    • 4.1 Jak często zamierzasz używać swojej maszyny?
  • 5 Funkcje dodatkowe
  • 6 Zamocowania i osprzęt do obrabiarek
    • 6.1 Zamocowania przedmiotu obrabianego
    • 6.2 Narzędzia dodatkowe
    • 6.3 Wyposażenie do zabezpieczania narzędzi tnących
    • 6.4 Narzędzia pomiarowe

Twoje miejsce pracy

Zdecyduj, czy będziesz pracować w domu, w garażu czy w warsztacie.

Jeśli będziesz pracować w domu, wybierz maszynę o następujących cechach: musi być lekka, kompaktowa i cicha. Dzięki tym wymogom łatwo będzie można przenosić sprzęt z miejsca na miejsce, a domownicy nie będą cierpieć z powodu hałasu.

Najmniejszą wiertarką nadającą się do użytku domowego jest wiertarka stołowa. Może wiercić otwory w materiale do Ø16mm i może być również używany do gwintowania. Ma niewielki ciężar i rozmiary, zużywa mało energii i jest praktycznie bezgłośny. Dobry wybór dla Twojego domu.

Wiertarka dla domu

Jeśli Twoim miejscem pracy jest garaż, zwróć uwagę na ilość dostępnego miejsca. Poziom hałasu nie odgrywa tu żadnej roli.

Jeśli planujesz zakup obrabiarki do celów produkcyjnych, musisz obliczyć: liczbę maszyn na powierzchnię użytkową w Twojej siedzibie, w Twoim warsztacie oraz określić wielkość programu produkcyjnego dla właściwego doboru i liczby pras wiertarskich.

Do garażu lub warsztatu najlepiej wybrać wiertarkę pionową stojącą na podłodze. Posiada specjalną stopkę, która pozwala na postawienie go na dowolnej powierzchni. Sprzęt jest wielofunkcyjny i pozwala na rozwiązywanie różnych zadań budowlanych i naprawczych.

Przy wyborze maszyny do domu należy zwrócić uwagę na wiertarki promieniowe. Ich dużą zaletą jest możliwość wiercenia pod kątem. Mogą być one stacjonarne lub mobilne.

Wiertarka promieniowa

Do wykonywania dużych otworów w twardych materiałach właściwym wyborem jest wiertarka promieniowa. Jest to solidna maszyna z wielobiegową przekładnią, nadająca się do celów produkcyjnych.

Wiertarka z redukcją kół zębatych

Materiał produktu

Zdecyduj się na materiał, z którym chcesz pracować. Może to być metal, plastik, drewno lub inne materiały. Istnieją wiertarki, które pracują z kilkoma rodzajami materiałów, należy o tym pamiętać.

Średnica, głębokość otworu

Wymień wszystkie potrzebne liczby.

Ważnym czynnikiem jest skok pinoli wrzeciona.

Skok pinoli wrzeciona jest miarą maksymalnej głębokości, na jaką można wiercić.

Wymiary elementów do wiercenia

Wróć do swojego miejsca pracy. Przeanalizuj, ile masz miejsca do dyspozycji i określ wymiary obrabianego przedmiotu. Na tej podstawie można wyciągnąć wnioski dotyczące możliwości pracy z ponadwymiarowymi przedmiotami obrabianymi.

Głównymi wartościami, na które należy zwrócić uwagę, jest odległość wrzeciona od podstawy.

Odległość wrzeciona od podstawy to maksymalna odległość od wrzeciona do stołu roboczego lub podstawy.

Jak często planujesz używać urządzenia?

Istnieją dwa tryby pracy:

  • Praca ciągła, przez kilka godzin dziennie;
  • Przerywany, włączony na kilka minut.

Dla pierwszego trybu ważne jest, aby wybrać maszynę przeznaczoną do intensywnego użytkowania. W drugim trybie należy robić 5-minutowe przerwy co 20 minut. Temperatura silnika odgrywa istotną rolę. W przeciwnym razie wiertarka nie wytrzyma długo.

Głównym kryterium jest tutaj moc. Zapotrzebowanie na moc powinno wynosić co najmniej 600 W do celów produkcyjnych, do 600 W do użytku domowego oraz podłączenie do sieci 220 V (380 V).

Funkcje dodatkowe

Pod względem technicznym należy wziąć pod uwagę dodatkowe funkcje maszyny. Dodatkowe prędkości, pochylenie obszaru roboczego, odporność na korozję itp.

Akcesoria do obrabiarek

Kup dobry sprzęt - to połowa bitwy, więc zadając pytanie "jak wybrać wiertarkę" należy wziąć pod uwagę, że dla jakości pracy do mistrza będzie potrzebował dodatkowych materiałów i urządzeń. Jeśli nie wybierzesz odpowiedniego oprzyrządowania do zabezpieczenia obrabianych przedmiotów, a bez narzędzi tnących nie będziesz w stanie wykonać swojego zadania.

Narzędzia do mocowania detali

W pierwszej kolejności należy dobrze zamocować obrabiany przedmiot na stole wiertarki. Jeśli podczas wiercenia trzymasz przedmiot obrabiany ręką, możesz doznać obrażeń, a wynik będzie niedokładny.

Duże elementy muszą być zamocowane w imadle. Rzemieślnicy wolą kupić imadło do śrub maszynowych. Składają się one z ruchomej i stałej szczęki, śruby i podstawy. Zapewniają one wysoką precyzję dzięki sztywnemu mocowaniu i braku luzów. Imadło mocowane jest do stołu roboczego wiertarki.

Na rynku istnieje wiele różnych modeli imadeł z dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi pracę. Na przykład, imadło posiada podstawę obrotową 360° i może być zablokowane w każdej pozycji pośredniej.

Rozważ zakup uniwersalnego imadła. Kosztują one znacznie więcej niż zwykłe imadła śrubowe, ale mają swoje zalety. Oprócz standardowego wyposażenia posiadają dodatkową powierzchnię do bazowania oraz rowki do mocowania do stołu warsztatowego, dzięki czemu można zamocować imadło zarówno poziomo, jak i pionowo. W trakcie pracy można obracać obrabiany przedmiot bez konieczności rozłączania go, co pozwala zaoszczędzić czas.

Przedmioty o wymiarach przekraczających 10 cm długości lub szerokości nie mogą być mocowane w imadle. Użyj zacisków, aby przytrzymać te elementy w miejscu.

Jeśli obrabiany przedmiot ma kształt kuli lub rury, należy użyć pryzmatu, aby go przytrzymać.

Do zamocowania obrabianych przedmiotów i wiercenia bez znakowania można użyć przyrządu do wiercenia. Wiercenie otworów jest dokładniejsze niż przy użyciu szablonu do wiercenia. Prowadzą one wiertło i zapobiegają jego przesuwaniu się na boki. Na rynku dostępne są 4 rodzaje przewodów: zaciskowe, przesuwne, przechylne i obrotowe.

Nachodzące na siebie szablony są swobodnie pozycjonowane lub zaciskane na powierzchni roboczej. Przewody przesuwne nie są przymocowane do stołu roboczego, mistrz sam ustawia je we właściwej pozycji. Jeśli trzeba pracować w różnych płaszczyznach, lepiej jest użyć konduktora przechylnego. Przy wierceniu powierzchni cylindrycznych należy wybrać przewodnik obrotowy.

Dodatkowe narzędzia

Narzędzia do cięcia, które przydadzą się w pracy:

  • Gwintownik - narzędzie do gwintowania gwintów wewnętrznych.
  • Rozwiertak to narzędzie, które jest potrzebne do wykończenia po pogłębieniu, wytaczaniu, wierceniu.
  • Pogłębianie to narzędzie, które służy do obróbki otworów stożkowych i cylindrycznych, poprawia jakość wykończenia powierzchni, zwiększa ich średnicę i dokładność.

Uprzęże do mocowania narzędzi tnących

Jeśli konieczne jest zamocowanie narzędzia z chwytem stożkowym, stosuje się tuleje adaptacyjne, jeśli z chwytem cylindrycznym, stosuje się trzpień (jeden koniec wkłada się do wrzeciona, a drugi do uchwytu).

Uchwyt jest stosowany niezależnie, jeśli wiertło (pogłębiacz itp.) ma przekrój cylindryczny maks. 2 mm. Na rynku istnieją różne rodzaje uchwytów: uchwyty odwracalne, tuleje zaciskowe, uchwyty samonastawne, uchwyty bezpieczne, uchwyty szybkowymienne.

Jeśli chcesz zamontować gwintownik do gwintowania, wybierasz uchwyt odwracalny. Jeśli używasz kranu, uchwyt bezpieczeństwa jest używany w celu ochrony przed pęknięciem i zwiększenia jakości gwintu. Uchwyty tulejkowe służą do mocowania narzędzi o małych przekrojach. W przypadku stosowania pogłębiaczy, rozwiertaków do obróbki otworu, lepiej sprawdza się uchwyt samonastawny. Jeśli chcesz skrócić czas wymiany narzędzi, powinieneś użyć uchwytu szybkowymiennego, ponieważ posiada on również tuleję stożkową, która pozwala na stosowanie wierteł o przekroju do 1 mm.

Narzędzia pomiarowe

Dla kontroli jakości trzeba kupić:

  • Jeśli masz warsztat w domu, metalowa linijka i suwmiarka.
  • Jeśli do celów produkcyjnych, wymagany kaliber.